Fredag 2/2

Ett litet missförstånd och att Teta inte var på plats idag gör att dagens blogginlägg blir väldigt sent..

Vi har haft en bra dag i skolan. Morgonen började med samling och lådarbete.

Efter lite frukt och rast var det dags för skapande. Pojkarna målade med pensel och roller både på egna målningar och på ett stort gemensamt papper.

Efter lunch var det som vanligt gemensam sångstund. Det är en höjdpunkt på veckan att samlas och sjunga tillsammans. Det är dessutom så roligt att se hur våra små elever blir mer och mer varma i kläderna och tar efter de äldre eleverna. Att sitta still och vänta på sin tur att välja ett sångkort kan vara jättesvårt men vi ser hur de blir bättre och bättre på det för varje vecka. Det är också roligt att se deltagandet som ökar hela tiden.

När sångstunden var slut var det även några pojkar som var ganska trötta. Då var det mysigt att kura ihop sig i Carros knä och bara vila.

Vi vinkade hej då till alla de andra och avslutade i lugn och ro med lite egen sång där Harry och jag spelade piano medan vi sjöng ”Vi sitter på ett berg” tvåstämmigt. Jag tror att det var fler än vi vuxna som njöt.

På fritids lagades det pannkakor och när det var dags att diska var Angelo väldigt hjälpsam.

Trevlig helg allihop 🙂


Prenumerera på nya blogginlägg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *