Fredag 26/1

Dagen började med att Harry valde om han ville stå i ståskalet eller sitta i arbetsstolen på samlingen. Harry ville stå. Därefter började vi med samling och sen jobbade vi med våra lådarbeten. I dag hade alla en ny matteuppgift i lådan. Det skall vi jobba med nu en tid och klura ut hur det skall vara. Olle tyckte att han ville rada klossarna på varandra. Så kan man också räkna dem. Angelo fick lite bollmassage efter att han räknat färdigt. Harry jobbade med Johan och de hade frukt som de räknade.


Efter fikat klädde vi på oss och gick ut på rast.

Väl inne igen målade vi till musik, Vivaldis ”Årstiderna”.

Sen läste jag boken ”Dadda hälsar på”. När jag läst färdigt lyssnade vi på en sång om babblarna på youtube.

Sista lektionen var det gemensam sångstund. Olle valde sången ”Fingrarna vill inte vara still” och Harry ville att vi sjöng ”Yxan, byxan”.

Trevlig helg!

 


Prenumerera på nya blogginlägg

En reaktion på “Fredag 26/1

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *