Fredag 9/2

I dag började samlingen med Olle och Harry. Harry satte sin och Angelos ordbild för vi visste att Angelo kommer lite senare. Han gav Olles bild till Olle så han kunde sätta upp den själv. Harry valde att han kände sig glad i dag. Olle studerade bilderna och hade lite svårt att bestämma hur han kände sig. Till slut valde han ändå glad. När vi skulle sjunga och kolla dagen kom Angelo med.
Efter samlingen hade Olle och Angelo lådarbete, medan Harry fick gå med Alvar och Måns på idrott. Angelo jobbar med känslor. Olle hjälper att ställa i ordning för arbetet.

Efter att vi ätit frukt gick vi till pulkabacken. Harry kom lämpligt från idrotten och kom med oss.

När vi åkt färdigt gick vi tillbaka till klassen och målade. Jag frågade först Olle om han ville måla Babblarna. Han visade att han ville måla på stort papper, de ville också de andra gossarna.

Efter det här smakade det bra med mat.

Veckan avslutades som vanligt med sångstund i det stora gänget. Idag hann alla elever bestämma varsin sång. Angelo valde ”Kramsången”. Här skyndar han sig tillbaka till sin plats så att vi kan börja sjunga. Sångstunden avslutades med en dans.

Tack för den här veckan. Trevlig helg allesammans!


Prenumerera på nya blogginlägg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *