Måndag 12/2

I dag var det Harry och Angelo i skolan. Angelo valde att han var glad men trött i dag. Harry var trött så han visade det genom att vila på bordet. Då gjorde Angelo likadant en liten stund och snarkade. Småningom piggnade pojkarna till och vi kunde fortsätta samlingen.

Harry var trött efter samlingens slut så han orkade inte med lådarbetet utan gick med Johan på fruktstund. Där tog de det lugnt och vilade en stund. Sen gick de ut och fick lite frisk luft.
Angelo och jag läste boken om Fia och djuren, ”Alla skall få vara med”. Angelo tyckte den var rolig. Sen jobbade vi med lådarbetet. Han var hungrig och väntade på fikat. Han var nöjd med ett äpple.

Nu var Angelo reda att gå ut och bolla.

Veckans tema är vänskap för på onsdag har vi Alla hjärtans dag eller Vändagen. I fredags målade vi på stort papper med olika färger. Jag klippte ut röda hjärtan som vi i dag limmade pictogrambilder på som har med vänskap att göra. Båda pojkarna klippte ut bilderna och limmade på hjärtat. Angelo är stark och stansar ihop sitt hjärta.

Efter lunchen läste Angelo och jag ännu en bok om vänskap och diskuterade om vad vänner kan göra tillsammans.


Prenumerera på nya blogginlägg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *