Måndag 29/1

En ny vecka, roligt att träffas igen. Först hade vi samling och därefter lådarbete. Harry började med att se på bilder och visa hur han tycker om skolarbetet. Det var inte så lätt, efter en lång stund valde han ja för idrott. Angelo jobbade också med samma frågor och funderade på svaren.

Vi åt frukt och därefter gick vi ut. Vi hade inte tittat ut före så vi blev överraskade av att det börjat regna. Det regnade inte så mycket så det gick bra att cykla.

När vi kom in var det lämpligt att börja leka med vår sandlera. Den kan man göra mycket med. Olle ville ha grävmaskinen och gräva. Det gick bra. När han var klar ville Angelo fortsätta gräva. Harry kände på sanden och satte sand i en burk som han tömde. Så kan man också göra.

Efter lunchrasten såg vi på Ipad. Angelo hade bilder från helgen. Vi tittade på en video från sandleken. Sen var det dags att sjunga hej då till Angelo. Olle och Harry fortsatte på Ipad, Olle skrev och spårade siffror medan Harry valde bokstäver.
Olle fick också taktil stimulering. Så var skoldagen slut och Harry åkte till badet medan Olle gick till fritids.
I morgonen skall pojkarna till badet.

 

 


Prenumerera på nya blogginlägg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *