Tisdag 30/1

I dag var det bara Harry och Olle i skolan. De var duktiga på samlingen och satte upp sina namn och bilder som visar hur de mår i dag. Vi sjöng också om dagen och Harry pekade ut tisdagen.

Efter samlingen kollade vi i våra schemaböcker vad vi skall göra efter samlingen. Det var ju badet i dag men före det åt de frukt. Olle blev så glad för badet att han genast ville klä på sig och åka iväg. Med lite övertalning kom han och drack lite vatten men frukt vill han inte ha. Harry skalade en banan som han smakade på och så drack han vatten.

På badet ser det ut att vara roligt tillsammans med de övriga kompisarna.

På lunchrasten var det solsken och skönt att vara ute.
Vi gick ändå  in och hade sista lektionen. Först berättade jag om Guldlock och de tre björnarna med flanellografbilder. Sen var det Harrys tur att få taktil stimulering. Olle räknade bilar och jobbade med bokstäver på Ipad.

 


Prenumerera på nya blogginlägg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *