Torsdag 8/2

Dagen började med idrott. I dag var det bollspel. Var är Olles boll?

Det ser ut att vara skönt att gunga efter idrotten.

När vi kom in blev det samling och därefter fick vi besök av klass 3-6a. Båda våra klasser har dramatiserat bockarna Bruse och nu visade vi det för varandra.

Sen var det önskesånger. Det blev många fina sånger och sånglekar. Därefter berättade jag sagan om Guldlock och de tre björnarna. När vi slutade bestämde vi att träffas nästa vecka igen och då vill vi baka.

Efter lunchen åkte Olle och Sussie pulka. Olle tycker också om att leka i parken nära pulkabacken. När de kom därifrån märkte Olle att det är färger på snön.

Det var bara Olle i vår klass sista lektionen. Vi kollade om Olle tycker om att jobba med bokstäver och siffror. Det gick bra; genast Olle fick bilden med siffror började han räkna 1, 2, 3. När jag visade bokstäver och tog fram bokstavsplanschen och sjöng a, b, c o.s.v. började Olle se på bilderna. Hittade Gg glass, vi hittade också O, Olles bokstav, och H, Harry. Han visade ”ja” att han tycker om att jobba både med bokstäver och siffror.


Prenumerera på nya blogginlägg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *